Poradnik inwestora

2017-02-14 09:51:35

Bryła, program funkcjonalno- przestrzenny

Istotnym aspektem mającym wpływ na straty ciepła, a jaki należy rozważyć na etapie projektowym - szczególnie budynków niskoenergetycznych i pasywnych - jest bryła budynku.

     Pożądana jest bryła:

  • prosta
  • zwarta
  • bez załamań, uskoków i wnęk
  • bez detali architektonicznych typu balkony.

Takie ukształtowanie budynku umożliwia zminimalizowanie mostków cieplnych, należy bowiem pamiętać, że im większe rozczłonkowanie bryły, tym więcej naroży budynku, przez które dochodzi do zwiększonych strat ciepła.

Zaleca się wybór budynku piętrowego lub z poddaszem użytkowym, zamiast budynku parterowego (posiada on bowiem najlepszy stosunek A/V określający stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku).

Decydując się na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego musisz dokładnie przemyśleć ukształtowanie jego przestrzeni wewnętrznej względem funkcji użytkowych. Tutaj nie można pozwolić sobie na dowolność, ale trzymać się jasno określonych zasad. Dotyczy to zarówno usytuowania poszczególnych pomieszczeń w stosunku do stron świata, jak również tworzenia w budynku stref zróżnicowanych pod względem roli, do których zostaną przeznaczone.

Usytuowanie pomieszczeń w stosunku do kierunków świata ma znaczenie z punktu widzenia energooszczędności oraz jakości użytkowania domu. Funkcja pomieszczeń powinna iść w parze z ruchem słońca. Oznacza to, że poszczególne pomieszczenia powinny być tak rozplanowane, jak przebiega nasza aktywność dzienna.

Aktywność domowników wiąże się z kwestią temperatury użytkowej, będącej ważnym kolejnym aspektem odnoszącym się do tzw. strefowania pomieszczeń. Są bowiem pomieszczenia, w których przebywamy tylko w dzień lub tylko w nocy, a także te, gdzie zaglądamy co jakiś czas. Są też pomieszczenia, gdzie komfort cieplny ma szczególne znaczenie, jak np. łazienki.

Projekt domu powinien zawierać wyraźny podział na strefę dzienną i nocną, a rozplanowanie pomieszczeń wiązać się musi także z wymaganiami dotyczącymi funkcjonalności energetycznej.

  

Jak więc planować rozkład pomieszczeń w domu?

Sypialnie należy planować od strony wschodniej lub południowo-wschodniej. Poranne wstawanie ze słońcem za oknem ma duży wpływ na naszą psychikę – to powód pierwszy. Drugi zaś jest taki, że dzięki takiemu usytuowaniu pomieszczeń są one wystawione na ekspozycję na słońce do godzin południowych, co zapobiega ich zbytniemu nagrzewaniu i pozwala w ciągu dnia na łatwiejsze wychłodzenie, a to ma znaczenie wieczorem, kiedy kładziemy się spać.

Pokój dzienny powinien być skierowany na stronę południową lub południowo-zachodnią, ażeby maksymalnie wykorzystywać promienie słoneczne w godzinach popołudniowych.

Kuchnia to pomieszczenie, którego najkorzystniejsza lokalizacja jest od strony północnej. Jest ku temu kilka powodów. Po pierwsze, w domach energooszczędnych wejście główne powinno być zlokalizowane od strony północnej. Po drugie, lokalizacja kuchni od tej samej strony pozwala na kontrolę wizualną wejścia.

Takie usytuowanie kuchni jest także korzystne z innego powodu. W kuchni przetrzymujemy większość produktów spożywczych oraz poddajemy je obróbce cieplnej. Zbytnie nagrzewanie tego pomieszczenia promieniowaniem słonecznym będzie więc miało wpływ zarówno na trwałość przechowywanych produktów, jak również na komfort użytkowy tego pomieszczenia.

Jadalnia, jako pomieszczenie o charakterze neutralnym, może być zlokalizowane w strefie dowolnej. Ze względu na fakt, że obecnie powszechnie strefa dzienna jest strefą otwartą, jadalnia bardzo często zlokalizowana jest pomiędzy pokojem dziennym a kuchnią, jako swego rodzaju łącznik.

Łazienki powinny mieć jak najmniej ścian zewnętrznych i być otoczone pomieszczeniami strefy ciepłej. Najlepiej kiedy łazienki znajdują się całkowicie wewnątrz budynku i z czterech stron otoczone są pomieszczeniami ciepłymi, tym bardziej, że ze względu na swój charakter nie wymagają one okien zewnętrznych, co ułatwia zachowanie intymności. W praktyce jest to rozwiązanie bardzo trudne do uzyskania, ponadto wiele osób woli łazienkę doświetloną światłem dziennym, dlatego te pomieszczenia należy usytuować tak, ażeby ich okna wychodziły na stronę południową, co zimą pozwala na maksymalnie długą ekspozycję na słońce.

Pomieszczenia gospodarcze, kotłownię i garaż najlepiej lokalizować od strony północnej ze względu na to, że zwykle wymagają one niższej temperatury użytkowej.


Będzie rewolucja w ogrzewaniu budynków?Naukowiec z Politechniki Gdańskiej opracował innowacyjną technologię. Energią słoneczną, przechowywaną w gruncie, można ogrzewać i ochładzać budynki przez cały rok. Komercjalizacja technologii potrwa jeszcze około dwóch lat, ale już teraz pomysłem interesują się deweloperzy.Przeczytaj >>
Buduj się i nie drażnij sąsiadaPrzepisy mówią, że budowa twojego domu nie musi wiązać się z koniecznością uzyskania zgody sąsiada. Jeśli ściśle do tych przepisów dostosowana jest wielkość działki i projekt w domu. Rzecz w tym, że stan idealny trudno osiągnąć i często z sąsiadem trzeba się liczyć.Przeczytaj >>
Instalacja wodociągowa – wykonaj ją prawidłowoInstalacja wodociągowa to układ przewodów z armaturą w budynku i na terenie nieruchomości, którego zadaniem jest dostarczenie wody dla odbiorcy zgodnie z zapotrzebowaniem o odpowiedniej jakości i określonym ciśnieniu.Przeczytaj >>
Oświetlenie – nowoczesność i nasze przyzwyczajeniaWymiana żarówek nie jest ostatnim krokiem w kierunku oszczędzania energii elektrycznej. Dalszą redukcję rachunków za prąd mogą zapewnić układy sterowania oświetleniem.Przeczytaj >>
Domy energooszczędne i pasywne – fakty i mityBudowa domów energooszczędnych i pasywnych to w budownictwie temat nadal jeszcze nowy. Nie wszyscy znają choćby podstawy ich funkcjonowania. W związku z tym pojawiło się wiele mitów. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.Przeczytaj >>
Ustawa o OZE dyskryminuje energetykę wiatrowąW projekcie ustawy o OZE pojawił się zapis zakładający, że 100% produkcji energii elektrycznej zadeklarowanej w aukcji podlega rozliczeniu co 3 lata pod sankcją kary. Proponowane rozwiązanie budzi liczne kontrowersje wśród ekspertów oraz inwestorów, którzy podkreślają, że różnice w prognozowanej produkcji energii z wiatru, a tym ile jej się wytwarza w cyklach kilkuletnich, sięgają 15%.Przeczytaj >>