Nawet okna o najlepszych parametrach termoizolacyjnych nie spełnią swojej funkcji, jeśli nie zostaną odpowiednio zamontowane.
Zakup ciepłych okien to dopiero połowa sukcesu – bez odpowiedniego, ciepłego montażu okien nie ma co liczyć na poprawę izolacyjności termicznej przegrody i zmniejszenie wydatków na ogrzewanie.
Właściwie zaprojektowany i przeprowadzony montaż poprawia współczynnik przenikania ciepła ściany z oknem, a ponadto eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych i tym samym zapobiega zawilgoceniu izolacji termicznej oraz pojawieniu się szkodliwych grzybów i pleśni.
Ciepły montaż nazywany jest też montażem warstwowym, gdyż zasadniczo opiera się na wykonaniu trzech wyspecjalizowanych warstw:
- warstwa zewnętrzna jest warstwą paroprzepuszczalną - umożliwia wyprowadzenie wilgoci i pary wodnej z wnętrza domu na zewnątrz. Warstwa ta zabezpiecza jednocześnie przed przenikaniem wody z zewnątrz, nawet w czasie bardzo obfitych opadów. Warstwę zewnętrzną ciepłego montażu okien wykonuje się z impregnowanych taśm rozprężnych lub warstwowych folii paroprzepuszczalnych, a także z poliuretanowej taśmy uszczelniającej.
- środkową warstwę, między ościeżnicą okna a ścianą, stanowi wypełnienie z materiału termoizolacyjnego, wykonywane zazwyczaj z pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej.
- warstwa wewnętrzna zabezpiecza izolację termiczną, zapobiegając przenikaniu do niej wilgoci i pary wodnej z wnętrza domu. Wykonuje się ją np. z folii paroszczelnej, którą mocuje się paroszczelną taśmą butylową do ścian oraz taśmą samoprzylepną do ościeżnic.