Poradnik inwestora

2017-01-30 09:46:34

Kotły gazowe

Dom energooszczędny można ogrzewać kotłem gazowym, który z wielu powodów przewyższa urządzenia działające na węgiel kamienny. Obok niewątpliwie lepszego efektu ekologicznego kotłów na gaz, warto pamiętać także o tym, że piece te prawie nie wymagają obsługi, oprócz okresowych przeglądów raz/dwa razy w roku, a także uzupełniania zapasu paliwa. Poza tym tak w kotłowni, jak i wokół niej znacznie łatwiej zachować czystość, niż ma to miejsce w przypadku kotłów węglowych.

Jedynym właściwie minusem kotłów gazowych jest wyższa od węgla cena paliwa, które zużywają, ale emisja szkodliwych substancji do atmosfery jest tak niska, w stosunku do urządzeń działających na węgiel, że warto ponieść te wydatki pamiętając o corocznym zmaganiu się z niską emisją i smogiem, które występują w okresie grzewczym.

Jeśli nie ma w domu możliwości wydzielenia odpowiedniego pomieszczenia na kotłownię, co zdarza się najczęściej w przypadku modernizacji starszych budynków, a także w domach bliźniaczych i szeregowych, to z pomocą przychodzą kotły gazowe kompaktowe. Są one dobrym rozwiązaniem również wtedy, gdy zastosowanie kotła dwufunkcyjnego przepływowego nie zapewni wymaganego komfortu temperatury ciepłej wody użytkowej.

 

Rodzaje kotłów gazowych

Kotły dwufunkcyjne przepływowe

Te urządzenia znajdują zastosowanie głównie w mieszkaniach, w których jest jedna łazienka, a punkty poboru c.w.u. znajdują się blisko kotła, gdzie nie ma cyrkulacji wody użytkowej. Kocioł taki uruchamia się w momencie odkręcenia kurka. Ze względu na swoją budowę, ilość ciepłej wody wytwarzanej przez urządzenie wystarcza, gdy korzystamy z jednego punktu poboru, czyli jednego kranu. Jeśli uruchomimy drugi, np. prysznic, to parametry cieplne ogrzanej wody ulegną gwałtownemu obniżeniu.


 

Kotły jednofunkcyjne

Te służą do ogrzania domu, natomiast ciepła woda użytkowa gromadzi się w zbiorniku pod kotłem. Pojemność takich zbiorników to zwykle 100, 120 i 150 litrów. Urządzenia te wymagają miejsca na ich powieszenie i umieszczenie zbiornika pod nimi. Sprawdzają się w każdym typie budynku, można zastosować w nich cyrkulację wody użytkowej, co umożliwia czerpanie wody w każdym miejscu budynku.

Kotły kompaktowe

Są nazywane również kotłami dwufunkcyjnymi, bo w jednej obudowie znajduje się kocioł grzewczy i zbiornik, w którym ogrzewana jest woda użytkowa. Mogą to być urządzenia wiszące, z zabudowanym zbiornikiem warstwowym o pojemności 46 litrów lub stojące, z zabudowanym zbiornikiem o pojemności 100, 130 litrów (warstwowym lub wyposażonym w wężownicę grzewczą) oraz większej pojemności - 170, 220 litrów - do których można podłączyć kolektory słoneczne.

 

Kotły kondensacyjne

Zastosowanie tego typu kotłów gazowych w znaczący sposób wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie domu. Kotły kondensacyjne, dzięki swojej budowie i zastosowanym materiałom, potrafią wykorzystać całą energię powstałą przy spalaniu gazu, dzięki czemu sprawność takich urządzeń sięga nawet 109 proc. w porównaniu z tradycyjnymi kotłami gazowymi.

Kotły z regulatorem pogodowym

Regulatory sterujące pracą kotłów dzielą się na:

 • stałotemperaturowe – działające niezależnie od temperatury zewnętrznej;

 • pogodowe – reagujące na temperaturę zewnętrzną.

Regulacja pogodowa kotła to uzależnienie temperatury wody kotłowej, kierowanej przez urządzenie na instalację grzewczą, od aktualnych temperatur zewnętrznych. Im chłodniej na zewnątrz, tym kocioł grzeje mocniej i odwrotnie.

Dla konkretnej temperatury zewnętrznej wyliczana jest konieczna do utrzymania temperatura wody w kotle, która kierowana na grzejniki powinna oddać taką ilość energii, aby w pomieszczeniu utrzymać temperaturę przez nas zadaną. Jeśli tak się nie dzieje, urządzenie wymaga regulacji.

Jeśli w pomieszczeniach zostanie zainstalowane zdalne sterowanie, to czujnik przekaże do regulatora kotłowego temperaturę mierzoną, gdzie nastąpi porównianie wartości mierzonych i żądanych, a w razie niespójności urządzenie samo dokona korekty.

Regulator pogodowy chroni ponadto kocioł przed zamrożeniem. Funkcja włącza się w zależności od stłumionej temperatury zewnętrznej i powoduje stopniowe podnoszenie temperatury wymaganej w kotle do takiej wartości, jaka byłaby wyliczona, gdyby kocioł był w trybie dziennym. Tak więc nawet przy redukcji temperatury w pomieszczeniu, woda w kotle będzie utrzymywana na normalnym poziomie grzania.

Urządzenie, o którym mowa, najczęściej jest także zaopatrzone w kilka specjalnych trybów pracy – ekonomiczny, tryb „party” i wakacyjny.

 • Tryb ekonomiczny - pozwala na jednorazowe zredukowanie temperatury wymaganej w pomieszczeniu z temperatury dziennej do temperatury nocnej oraz pominięcie przez kocioł czasów łączeniowych ciepłej wody użytkowej; tryb ten można uaktywnić tylko, gdy urządzenie pracuje w funkcji dziennej.

 • Tryb „party” - powoduje utrzymywanie temperatury wody użytkowej oraz ogrzewanie budynku z temperaturą wyższą, zwykle równą temperaturze dziennej; najczęściej kocioł w tym trybie może pracować standardowo przez 8 godzin.

 • Tryb wakacyjny – zaprogramowanie tej funkcji na kotle powoduje, że urządzenie w zadanym dniu o godzinie 24:00 przechodzi w stały tryb zredukowany i nie utrzymuje temperatury wody użytkowej; o godzinie 00:00 nastawionego dnia zakończenia trybu wakacyjnego kocioł wraca do pracy zgodnej z czasami łączeniowymi.

Regulator pogodowy najlepiej sprawdza się w urządzeniach wykorzystujących proces kondensacji, ale są także możliwe różne układy mieszane. Zawsze przed podjęciem decyzji, z jakim regulatorem zakupić kocioł, warto zasięgnąć porady specjalisty.

Moc kotła

Przez większą część okresu grzewczego temperatura zewnętrzna oscyluje wokół 0 st., w związku z tym dom potrzebuje około połowy ciepła, na jakie przygotowano jego instalację grzewczą. Warto o tym pamiętać wybierając kocioł o określonej mocy.

Nie mniej istotny od mocy grzewczej jest zakres modulacji palnika, czyli przedział mocy kotła, w którym dopasowuje on ilość wytwarzanego ciepła w zależności od zapotrzebowania budynku na ciepło, co z kolei zależy od warunków zewnętrznych. Im ten zakres modulacji większy, tym urządzenie będzie się lepiej dopasowywać do zapotrzebowania budynku na ciepło.

Gdzie postawić kocioł?

Pomieszczenie z kotłem gazowym musi posiadać wywiewny otwór wentylacyjny.

Gdy nominalna moc kotła nie przekracza 30 kW (najczęściej spotykana moc w domach jednorodzinnych), to można go umieścić w każdym wentylowanym pomieszczeniu o wysokości co najmniej 2,2 m i kubaturze 8 m3, a nawet 6,5 m3, jeśli jest to kocioł z zamkniętą komorą spalania i koncentrycznym przewodem powietrzno-spalinowym umożliwiającym doprowadzenie powietrza do palnika z zewnątrz.

Otwarta komora spalania kotła wymaga natomiast postawienia go w pomieszczeniu, w którym zwykle nie przebywają domownicy, albo kuchni połączonej z pokojem. 

Instalacja centralnego ogrzewania a wybór kotła

Kotły kondensacyjne mogą współpracować z każdym rodzajem systemu ogrzewania domu, choć najlepsze rezultaty daje zastosowanie ogrzewania podłogowego i ściennego, czyli niskotemperaturowego, o temperaturze maksymalnej 40-50 st. Niemniej i wyższa temperatura systemu grzewczego, dochodząca nawet do 70 st., nie jest przeszkodą dla zastosowania urządzeń kondensacyjnych.

Warto jednak pamiętać, iż im niższa jest temperatura wody potrzebnej do ogrzania domu, tym większe możliwości modernizacji i rozbudowania (np. o pompę ciepła) użytkownik ma w przyszłości.

Jak poprawić cyrkulację wody w kotle gazowym?

W typowych rozwiązaniach od kotłowni do łazienki i kuchni prowadzone są rury z ciepłą i zimną wodą. Jeśli kran przed dłuższy czas nie jest odkręcany, to ciepła woda traci temperaturę i staje się zimna. Pod odkręceniu kurka przez dłuższy czas mamy zimną wodę.

Dlatego warto poprawić cyrkulację ciepłej wody poprzez montaż dodatkowej rury o małej średnicy (14-16 mm), którą prowadzi się do najdalej położonych kranów, tych leżących w odległości ponad 6 m od kotła. Na rurze cyrkulacyjnej, w kotłowni, montuje się pompkę, która okresowo się załącza i wymusza przepływ ciepłej wody w rurach. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba czekać, aż woda z kranu z chłodnej zamieni się w ciepłą.

Taki system można zmontować w każdym praktycznie kotle gazowym, z tym tylko, że w przypadku kotła dwufunkcyjnego przepływowego i kompaktowego z zabudowanym zbiornikiem o pojemności do 50 litrów załączanie pompy cyrkulacyjnej może powodować częste uruchomienie się urządzenia, co sprzyja szybszemu zużyciu się urządzenia oraz zwiększa konsumpcję przez nie gazu.

Jak oszczędzać gaz zużywany przez kocioł?

 • wyposażyć instalację centralnego ogrzewania w automatyczną regulację temperatury, dostosowującą ją do indywidualnych potrzeb;

 • w nocy i podczas nieobecności w domu obniżać temperaturę do 16-17 st. C, a w dzień utrzymywać ją na poziomie 20-22 st.;

 • ocieplić ściany i dachy domu, uszczelnić okna i drzwi;

 • dobrze zaizolować przewody c.o i c.w.u., zwłaszcza te przechodzące przez nieogrzewane pomieszczenia, jak piwnica, czy garaż;

 • nie zasłaniać grzejników firankami, zasłonami, ręcznikami, meblami;

 • wietrzyć pomieszczenia krótko, ale intensywnie, zakręcając na ten czas termostaty na grzejnikach;

 • za grzejnikami zamontować ekrany odbijające ciepło;

 • regularnie przeglądać i serwisować kocioł gazowy;


Będzie rewolucja w ogrzewaniu budynków?Naukowiec z Politechniki Gdańskiej opracował innowacyjną technologię. Energią słoneczną, przechowywaną w gruncie, można ogrzewać i ochładzać budynki przez cały rok. Komercjalizacja technologii potrwa jeszcze około dwóch lat, ale już teraz pomysłem interesują się deweloperzy.Przeczytaj >>
Buduj się i nie drażnij sąsiadaPrzepisy mówią, że budowa twojego domu nie musi wiązać się z koniecznością uzyskania zgody sąsiada. Jeśli ściśle do tych przepisów dostosowana jest wielkość działki i projekt w domu. Rzecz w tym, że stan idealny trudno osiągnąć i często z sąsiadem trzeba się liczyć.Przeczytaj >>
Instalacja wodociągowa – wykonaj ją prawidłowoInstalacja wodociągowa to układ przewodów z armaturą w budynku i na terenie nieruchomości, którego zadaniem jest dostarczenie wody dla odbiorcy zgodnie z zapotrzebowaniem o odpowiedniej jakości i określonym ciśnieniu.Przeczytaj >>
Oświetlenie – nowoczesność i nasze przyzwyczajeniaWymiana żarówek nie jest ostatnim krokiem w kierunku oszczędzania energii elektrycznej. Dalszą redukcję rachunków za prąd mogą zapewnić układy sterowania oświetleniem.Przeczytaj >>
Domy energooszczędne i pasywne – fakty i mityBudowa domów energooszczędnych i pasywnych to w budownictwie temat nadal jeszcze nowy. Nie wszyscy znają choćby podstawy ich funkcjonowania. W związku z tym pojawiło się wiele mitów. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.Przeczytaj >>
Ustawa o OZE dyskryminuje energetykę wiatrowąW projekcie ustawy o OZE pojawił się zapis zakładający, że 100% produkcji energii elektrycznej zadeklarowanej w aukcji podlega rozliczeniu co 3 lata pod sankcją kary. Proponowane rozwiązanie budzi liczne kontrowersje wśród ekspertów oraz inwestorów, którzy podkreślają, że różnice w prognozowanej produkcji energii z wiatru, a tym ile jej się wytwarza w cyklach kilkuletnich, sięgają 15%.Przeczytaj >>