Poradnik inwestora

2017-01-11 15:37:43

Materiał i kształt

Wybierając okna najlepiej dopasować je do rodzaju pomieszczenia. W sypialni świetnie sprawdzi się pakiet wyciszania deszczu, natomiast w łazience okna drewniano-poliuretanowe odporne na wodę. Elektryczne okna możesz zainstalować tam, gdzie przebywasz najczęściej i zależy ci na największej wygodzie. Ozdobą salonu będzie duży zestaw okien.

 

Przy wyborze okien ważny jest aspekt wyboru materiału, z którego są wykonane ramy okienne, jak również wybór wkładu szybowego. Obydwa elementy mają wpływ na całkowity współczynnik przenikania ciepła, który jest uwzględniany w trakcie obliczania start ciepła.

Miarą efektywności energetycznej okna jest jego bilans energetyczny, czyli różnica pomiędzy energią słoneczną, która dociera przez okno oraz ciepłem, które przez nie ucieka. Jest to wartość składającą się z kilku zmiennych, inna dla każdego typu okna i wariantu szyby. Jeżeli poziom zysku ciepła z energii słonecznej jest większy niż straty, bilans energetyczny okna będzie dodatni. 

Dlatego przy wyborze okien powinieneś wybierać takie modele, które mają dobre właściwości izolacyjne, ale posiadają także jak największą powierzchnię szyby i w wysokim stopniu przepuszczają energię słoneczną. Mogą to być okna, w których konstrukcji stosuje się dodatkowe nowoczesne komponenty, jak np. polistyren lub drewno poddawane obróbce termicznej

Źródło: energo-oszczednosci.pl

Kupując standardowe okna (a nie specjalistyczne, przeznaczone do domów pasywnych) zadbaj aby współczynnik przenikania ciepła dla okna Uw był niższy lub równy 1,1 W/m2K.

Dodatkowo możemy poprawić bilans energetyczny, gdy na nich zastosujemy rolety zewnętrzne lub inne akcesoria, jak np. rolety podwójnie plisowane. Izolacyjność okna może wtedy poprawić się nawet o 1/3. Wybierzmy zatem modele, do których dostępna jest bogata gama dodatków.

Innym sposobem na poprawienie izolacyjności okien dachowych jest głębsze zamontowanie okien w dachu przy użyciu specjalnych materiałów izolacyjnych. Okna nowej generacji można zamontować o 4 cm niżej w połaci dachowej niż dotychczas.


 

ZAPAMIĘTAJ!

Dach wygląda lżej i ładniej, kiedy okna nie wystają ponad jego powierzchnię. Jednocześnie poprawiają się istotnie jego parametry izolacyjne.

Unikniesz w ten sposób powstawania mostków termicznych, które powodują straty ciepła. Z badań wynika, że montując tego typu okna straty ciepła mogą być mniejsze nawet o 9 proc..  

WKŁAD SZYBOWY

Obecnie na rynku dostępne są już wkłady szybowe o współczynniku U wynoszącym nawet 0,6 W/m2xK. Tak niskie współczynniki uzyskuje się przez stosowanie wkładów wieloszynowych. Dzisiaj w standardzie najczęściej funkcjonują wkłady dwuszybowe tzw. ciepłochronne o współczynniku U=1,1W/m2xK.


 

ZAPAMIĘTAJ!

Okno będzie spełniało wymagania stawiane dla domów energooszczędnych, jeśli wkład uzyska parametr U=0,8 W/m2xK. Osiąga się to poprzez stosowanie wkładów 3-szybowych wypełnionych gazami szlachetnymi, takimi jak: argon, krypton czy ksenon.

Stosuje się na szybach także dodatkowe powłoki, które w ciągu dnia przepuszczają więcej światła, a po zachodzie słońca zapobiegają zbytniej utracie ciepła.

Okna odpowiadają za 10-15 proc. strat energii w budynku.Okna o słabej izolacyjności termicznej mogą powodować dyskomfort mieszańców, ponieważ temperatura ich powierzchni będzie znacznie niższa, niż temperatura otoczenia. Wybierając okna, zwróć uwagę nie tylko na współczynnik przenikania ciepła dla zestawu szybowego, ale także na średnią wartość dla całego okna.

Wybierając okna powinieneś brać pod uwagę zarówno ich walory estetyczne, jak i rolę, jaką będą spełniać w aranżacji wnętrz. 

RAMY OKIENNE

Są one obecnie produkowane najczęściej z takich materiałów, jak drewno, PCV i aluminium. Okna aluminiowe stosowane są raczej w budynkach użyteczności publicznej. Z kolei okna drewniane oraz z PCV najczęściej spotkamy w budownictwie jednorodzinnym.

Dla domów energooszczędnych współczynnik Umax powinien wynosić co najmniej 0,8 – 1,0 W/m2xK oraz 0,7 – 0,8 W/m2xK dla domów pasywnych. Jak więc widać, współczynniki te zasadniczo odbiegają od wartości standardowych.

Chcąc uzyskać tak wysoki współczynnik Umax producenci okien stosują różnego rodzaju zabiegi. W przypadku okien PCV jest to pogrubienie ramy okiennej poprzez dodanie dodatkowych komór powietrznych. Jednakże zbytnie pogrubienie ramy okiennej powoduje, iż rama taka stanowi dodatkowy zacieniacz szyby okiennej co powoduje, że do pomieszczenia wpada mniej światła. Można zapobiec temu efektowi wypełniając część komór dodatkowym materiałem o wysokiej izolacyjności termicznej.

W wypadku okien drewnianych, w których samo drewno jest dość dobrym izolatorem, oprócz pogrubiania ram stosuje się dodatkowe nakładki również wypełnione materiałem o wysokich parametrach izolacyjnych.

Rama okienna, ze względu na swoją niewielką powierzchnię w stosunku do powierzchni całego okna, nie stanowi takiego problemu jak wkład szybowy, którego powierzchnie, ze względu na pasywne wykorzystanie energii słonecznej, muszą być stosunkowo duże, co jednocześnie prowadzi do dużych strat ciepła. 

OKNA ENERGOOSZCZĘDNE

Najważniejszym parametrem, który mówi o tym, czy okna są energooszczędne, jest współczynnik przenikania ciepła Uw całego okna. Wyjaśniamy - współczynnik przenikania ciepła (czy współczynnik przenikalności cieplnej) oznaczany jest jako parametr U. Wartość U określa ile energii przenika przez metr kwadratowy przegrody w czasie jednej sekundy, gdy różnica między temperaturą na zewnątrz i wewnątrz wynosi 1 stopień Celsjusza.

W przypadku okien do domów energooszczędnych nie powinien on być wyższy niż 0,8 W/(m²∙K), przy czym im niższa wartość, tym lepiej. Niski współczynnik przenikania ciepła Uw okien energooszczędnych uzyskuje się przez ich odpowiednią budowę.

Oszklenie do okien energooszczędnych powinno składać się z zestawu dwóch lub trzech szyb zespolonych, między którymi znajduje się gaz o słabej przewodności cieplnej, np. argon lub krypton. Szyby w oknach energooszczędnych powinny być też pokryte powłoką emisyjną, ograniczającą ucieczkę ciepła przez szklane tafle i oddzielone ciepłą ramką dystansową, wykonaną np. z tworzywa sztucznego lub ze stali szlachetnej.

Taka ramka eliminuje powstawanie w tych miejscach mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Zapobiega ona także wykraplaniu się pary wodnej na obrzeżach szyb.

Ciepła ramka dystansowa w oknach energooszczędnych nie powinna być cięta i łączona w narożach, gdyż powoduje to obniżenie szczelności szyby. W konsekwencji może to nawet prowadzić do ucieczki gazu z przestrzeni międzyszybowej i pogorszenia termoizolacyjności całego okna. Dlatego w oknach do domów energooszczędnych ramka dystansowa powinna być wykonana z jednego, odpowiednio giętego elementu.

Wyjaśniamy - ramka dystansowa to metalicznie połyskujący element widoczny pomiędzy taflami szkła szyby zespolonej. Zastosowanie w produkcji szyb zespolonych ramek dystansowych, wykonanych z materiałów innych niż aluminium, pozwoliło na ograniczenie strat ciepła powodowanego przez mostek cieplny Ψ na styku szyby z kształtownikiem okna.

www.cieplaramka.com

Zdjęcie przedstawia rezultat badania kamerą termowizyjną okna z zastosowanymi ciepłymi ramkami dystansowymi oraz bez nich. 

NADPROŻA

Jednym z miejsc, w których na ogół powstają mostki termiczne, są nadproża. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie systemowe nadproża, które wykonane są z tego samego materiału, co ściana. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza mostek termiczny i - co za tym idzie - straty energii.

 

Decydując się na ścianę jednowarstwową konieczne jest ocieplenie wieńca. Izolacja za pomocą styropianu niesie za sobą ryzyko zarysowania konstrukcji w miejscu połączenia, z uwagi na różną pracę materiałów o odmiennych właściwościach. Dlatego do izolacji polecane są systemowe kształtki z doklejoną wełną lub kształtki z betonu komórkowego o wysokiej izolacyjności.

Łączenie bloczków z nadprożami, stropami, blokami uzupełniającymi (tzw. połówkowymi), kształtkami U, elementami docieplenia wieńca sprawia, że więcej ciepła zostaje w budynku. Jest to duży atut w kontekście energooszczędnego budowania.

Szybki i łatwy montaż gotowych nadproży Ytong. 


Będzie rewolucja w ogrzewaniu budynków?Naukowiec z Politechniki Gdańskiej opracował innowacyjną technologię. Energią słoneczną, przechowywaną w gruncie, można ogrzewać i ochładzać budynki przez cały rok. Komercjalizacja technologii potrwa jeszcze około dwóch lat, ale już teraz pomysłem interesują się deweloperzy.Przeczytaj >>
Buduj się i nie drażnij sąsiadaPrzepisy mówią, że budowa twojego domu nie musi wiązać się z koniecznością uzyskania zgody sąsiada. Jeśli ściśle do tych przepisów dostosowana jest wielkość działki i projekt w domu. Rzecz w tym, że stan idealny trudno osiągnąć i często z sąsiadem trzeba się liczyć.Przeczytaj >>
Instalacja wodociągowa – wykonaj ją prawidłowoInstalacja wodociągowa to układ przewodów z armaturą w budynku i na terenie nieruchomości, którego zadaniem jest dostarczenie wody dla odbiorcy zgodnie z zapotrzebowaniem o odpowiedniej jakości i określonym ciśnieniu.Przeczytaj >>
Oświetlenie – nowoczesność i nasze przyzwyczajeniaWymiana żarówek nie jest ostatnim krokiem w kierunku oszczędzania energii elektrycznej. Dalszą redukcję rachunków za prąd mogą zapewnić układy sterowania oświetleniem.Przeczytaj >>
Domy energooszczędne i pasywne – fakty i mityBudowa domów energooszczędnych i pasywnych to w budownictwie temat nadal jeszcze nowy. Nie wszyscy znają choćby podstawy ich funkcjonowania. W związku z tym pojawiło się wiele mitów. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.Przeczytaj >>
Ustawa o OZE dyskryminuje energetykę wiatrowąW projekcie ustawy o OZE pojawił się zapis zakładający, że 100% produkcji energii elektrycznej zadeklarowanej w aukcji podlega rozliczeniu co 3 lata pod sankcją kary. Proponowane rozwiązanie budzi liczne kontrowersje wśród ekspertów oraz inwestorów, którzy podkreślają, że różnice w prognozowanej produkcji energii z wiatru, a tym ile jej się wytwarza w cyklach kilkuletnich, sięgają 15%.Przeczytaj >>