Poradnik inwestora

2017-02-13 18:14:57

Śmieci na budowie i ich utylizacja

Jak w zgodzie z przepisami i zasadami ochrony środowiska, a jednocześnie rozsądnie dla kieszeni zarządzać śmieciami pozostałymi po budowie i po remoncie? Oto jest pytanie. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Najpierw zajrzyjmy na pewne forum budowlane, gdzie użytkownik o nicku PliP chwali się swoimi sposobami na pozbycie się śmieci po budowie:

- segregacja i ganianie firm budowlanych - budowa zgodnie ze sztuką budowlaną i zapłata po uporządkowaniu terenu.

  • jak przeoczyłem, to do worka i do kontenera na jakiejś wiosce.

  • kawałki desek na stertę i przykryte czekają na kolejkę do pieca.

  • worki po cemencie związane w paczki czekają na spalenie.

  • folie ułożyłem pod schodami wejściowymi, część poszła do nakrycia drewna, a kolejna część pójdzie pod posadzkę w bud. gospodarczym (część foli spaliła moja pierwsza ekipa, ONI wszystko palili :/ o zgrozo każdego dnia ognisko ufff).”

 

Włos się jeży na głowie. Podrzucanie śmieci do cudzych kontenerów, palenie folii i worków po cemencie ma być sposobem na pozbycie się odpadów z budowy?!

 

Folie, styropiany, gruz, druty, pozostałości farb i rozpuszczalników, opakowania po lakierach charakteryzują się dużą toksycznością dla środowiska naturalnego. Podczas spalania tych substancji emitowane są do powietrza silnie rakotwórcze związki. Z kolei samodzielne pozbywanie się takich odpadów, jak to zrobił przytoczony wyżej inwestor, grozi mandatem pieniężnym w wysokości 500 zł, ale niestety nadal stanowi bardzo poważny i częsty proceder.

Ze względu na duże rozmiary i toksyczność takich odpadów nie można wrzucać do zwykłych kontenerów przeznaczonych na odpady komunalne, nie są one również uwzględnione w miesięcznej opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

 

Jeśli budowę prowadzi firma budowlana, to wówczas ona ma obowiązek usunąć śmieci pozostałe po pracy z miejsca budowy domu. To zdecydowanie najbardziej komfortowu sposób. Nadal jednak w Polsce wiele budynków powstaje tzw. sposobem gospodarczym, a więc siłami inwestora i jego rodziny. Wtedy problem musi zostać rozwiązany właśnie przez nich. To samo dotyczy remontów domów lub ich części, np. kuchni czy łazienki.

Największym problemem często bywa gruz pozostający po remoncie domu, albo po jego budowie w dużej ilości. Co więc z nim zrobić? Jeden metr sześcienny tego odpadu można umieścić w tzw. big bagu, czyli wielkiej torbie, która jest dostarczana przez gminę. W zależności od gminy, usługa ta może być płatna lub darmowa. W wybranych miastach w kraju, choćby w Bydgoszczy, każdy mieszkaniec ma prawo raz w roku zamówić bezpłatnie biga baga, który rozwiąże kwestie odpadów poremontowych. Zamówienie kolejnego big baga i jego odebranie nie kosztuje jednak zwykle więcej niż 100 złotych.

 

Innym sposobem pozbycia się gruzu budowlanego jest śledzenie lokalnych ogłoszeń. Niekiedy zgłaszają się osoby, które poszukują gruzu np. na podsypkę do wylewki pod garaż albo do utwardzenia drogi, a w dodatku wywożą gruz na swój własny koszt.

Jeśli gruzu jest dużo, np. kilkanaście metrów sześciennych, to trzeba zamówić w specjalnej firmie kontener, który wytrzyma obciążenie kilku ton. W zależności od firmy, kontener taki czeka na wypełnienie i jest zabierany, albo wykładany w określonym miejscu np. przez tydzień.

Jedna z największych firm zajmująca się wywozem i utylizacją wszelkich śmieci pobudowlanych informuje na swojej stronie internetowej o kosztach swoich usług. „Na cenę kontenera odpadów po remoncie składają się głównie dwa czynniki. Pierwszym z nich jest transport kontenera do i od klienta (…). Drugim składnikiem ceny jest utylizacja i koszt gospodarowania odpadami.

Część odpadów po remontowych poddaje się utylizacji (...), a część odpadów jest poddawana recyklingowi. Natomiast aby poddać odpady recyklingowi, najpierw trzeba jest posegregować, a to generuje koszty. Cena wywozu odpadów po remoncie w porównaniu jest większa niż np. wywóz gruzu, ale mniejsza niż np wywóz papy (która jest dużo bardziej kosztowna w utylizacji).”

Na wspomnianym już forum dla budujących domy jeden z inwestorów pisze, iż za wywiezienie 12 ton odpadów pobudowlanych zapłacił specjalistycznemu przedsiębiorstwu 1.700 zł. Nie precyzuje jednak, o jaką firmę chodzi.

 

Władze Wrocławia informują mieszkańców miasta, iż niewielkie ilości odpadów budowlanych i rozbiórkowych można przekazać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Do PSZOK przyjmowane są wyłącznie odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów, zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego oraz odpadowych materiałów ceramicznych. Pozostawienie tych odpadów w PSZOK jest bezpłatne. Przy większych ilościach podobnych odpadów należy zamówić w gminie big bag lub skorzystać z usług specjalnej firmy.

Wiele gmin w Polsce decyduje się na pomoc mieszkańcom budującym i remontującym domy w usuwaniu śmieci pobudowanych, ze względu na to, iż samorządowcy zorientowali się w większej racjonalności takiego rozwiązania. W przeciwnym bowiem razie wiele osób łamie prawo i usuwa te odpady w inny nielegalny sposób – napisaliśmy o tym już wyżej. Obrzeża polskich lasów też bywają zawalone śmieciami pobudowlanymi, podrzucanymi tam przez ludzi mających za nic środowisko naturalne.

 

Decydując się na budowę lub remont domu warto więc w pierwszej kolejności zasięgnąć informacji w urzędzie gminy i dowiedzieć się o możliwościach pozbycia się tego rodzaju odpadów. Zawsze jednak trzeba w kosztach inwestycji budowlanej ująć kwoty potrzebne na uprzątnięcie terenu i wywóz tych szczególnych odpadów.

Będzie rewolucja w ogrzewaniu budynków?Naukowiec z Politechniki Gdańskiej opracował innowacyjną technologię. Energią słoneczną, przechowywaną w gruncie, można ogrzewać i ochładzać budynki przez cały rok. Komercjalizacja technologii potrwa jeszcze około dwóch lat, ale już teraz pomysłem interesują się deweloperzy.Przeczytaj >>
Buduj się i nie drażnij sąsiadaPrzepisy mówią, że budowa twojego domu nie musi wiązać się z koniecznością uzyskania zgody sąsiada. Jeśli ściśle do tych przepisów dostosowana jest wielkość działki i projekt w domu. Rzecz w tym, że stan idealny trudno osiągnąć i często z sąsiadem trzeba się liczyć.Przeczytaj >>
Instalacja wodociągowa – wykonaj ją prawidłowoInstalacja wodociągowa to układ przewodów z armaturą w budynku i na terenie nieruchomości, którego zadaniem jest dostarczenie wody dla odbiorcy zgodnie z zapotrzebowaniem o odpowiedniej jakości i określonym ciśnieniu.Przeczytaj >>
Oświetlenie – nowoczesność i nasze przyzwyczajeniaWymiana żarówek nie jest ostatnim krokiem w kierunku oszczędzania energii elektrycznej. Dalszą redukcję rachunków za prąd mogą zapewnić układy sterowania oświetleniem.Przeczytaj >>
Domy energooszczędne i pasywne – fakty i mityBudowa domów energooszczędnych i pasywnych to w budownictwie temat nadal jeszcze nowy. Nie wszyscy znają choćby podstawy ich funkcjonowania. W związku z tym pojawiło się wiele mitów. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.Przeczytaj >>
Ustawa o OZE dyskryminuje energetykę wiatrowąW projekcie ustawy o OZE pojawił się zapis zakładający, że 100% produkcji energii elektrycznej zadeklarowanej w aukcji podlega rozliczeniu co 3 lata pod sankcją kary. Proponowane rozwiązanie budzi liczne kontrowersje wśród ekspertów oraz inwestorów, którzy podkreślają, że różnice w prognozowanej produkcji energii z wiatru, a tym ile jej się wytwarza w cyklach kilkuletnich, sięgają 15%.Przeczytaj >>