2017-02-07 20:16:18
Połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych, z których trzy czwarte jest źle ocieplonych i niedogrzanych. Podobny procent tych budynków jest ogrzewanych kotłem lub piecem węglowym, zanieczyszczających najbliższe otoczenie pyłami oraz substancjami rakotwórczymi. Takie dane wynikają z raportu „Strategia modernizacji budynków: Mapa Drogowa 2050”.
Termomodernizacja, przy wsparciu dopłatami, przyniosłaby więc nie tylko wymierne korzyści finansowe dla właścicieli tych budynków, w postaci zmniejszonych rachunków za ogrzewanie, ale także poprawiła komfort cieplny osób zamieszkujących podobne domy oraz chroniłaby środowisko naturalne przed zanieczyszczeniami i niską emisją.
W budownictwie można osiągnąć największą oszczędność energii, przekraczającą 90 proc., zarówno w nowych domach, jak i w budynkach istniejących, poddawanych rewitalizacji i prawidłowej termomodernizacji.
Według Ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów, do przedsięwzięć termomodernizacyjnych zaliczamy następujące działania:
Przygotowując się do modernizacji domu podejmujemy działania mające za zadanie poprawę jego stanu technicznego, komfortu mieszkania oraz zmniejszenie kosztów ogrzewania i eksploatacji.
Jednym z nich jest audyt energetyczny. Prawidłowo przeprowadzony stanowi podstawę do zaplanowania poszczególnych etapów modernizacji. Pozwala też uniknąć błędów, które mogą spowodować, że remont pod kątem energooszczędności nie spełni pokładanych w nim nadziei.
I tak modernizacja samego źródła ciepła bez ograniczenia strat przez przegrody zewnętrzne nie przyniesie właściwych efektów energetycznych i ekonomicznych i kosztować będzie od 30 do 50 proc. więcej.
Często w pierwszej kolejności wykonywana jest modernizacja układu c.o. Jednak po roku lub dwóch pojawia się konieczności docieplenia ścian i dachu. Układ c.o. wymaga wtedy dodatkowej regulacji hydraulicznej
Często spotykanym problemem w przypadku modernizacji budynku jest nadmierne uszczelnienie pomieszczeń związane z wymianą stolarki okiennej. Objawia się to kondensacją pary wodnej na powierzchni wewnętrznej ścian i na oknach.
Stąd też dokumentacja musi dokładnie opisać metodę skutecznej wentylacji pomieszczeń, z odpowiednim rozmieszczeniem otworów nawiewnych i wywiewnych oraz sposobem jej regulacji.