2017-02-10 08:12:53
Problem niskiej emisji, oprócz oczywistej potrzeby wymiany kotłów, zwanych popularnie kopciuchami na urządzenia nowoczesne i ekologiczne oraz konieczności kontroli jakości sprzedawanych paliw można znacząco ograniczyć, a z czasem zlikwidować, przeprowadzając termomodernizację starych budynków. W ten sposób istotnie spadnie ich zapotrzebowanie na energię do ogrzania, a ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery ulegnie obniżeniu.
Przy założeniu przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji 3 proc. starych budynków każdego roku, w przeciągu 34 lat możliwe jest doprowadzenie 100 proc. infrastruktury do najwyższego standardu. Po zakończeniu takiego procesu, zniknęłyby różnice pomiędzy efektywnością energetyczną nowych i starych budynków, a co za tym idzie – również ich energożernością.
Tego typu inwestycja, zaplanowana na lata i konsekwentnie przeprowadzona, nie tylko zniwelowałaby różnice w komforcie cieplnym pomiędzy starym i nowym budownictwiem, ale także pomogłaby w walce z niską emisją i usunęła Polskę z niechlubnego pierwszego miejsca wśród krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w UE.