2017-02-01 15:22:03
Odnawialne źródła energii są znakomitą alternatywą dla paliw kopalnych, przede wszystkim węgla kamiennego. Planując budowę domu energooszczędnego lub pasywnego warto pomyśleć o postawieniu przy nim wiatraka, który dostarczy energii np. do podgrzania ciepłej wody użytkowej.
Jak wybrać miejsce pod budowę wiatraka?
W pierwszej kolejności sprawdź, czy w promieniu 100 metrów od planowanej instalacji istnieją naturalne przeszkody ograniczające prędkość wiatru, np. wysokie obiekty lub duże drzewa. Jeśli tak jest, to stawianie w takim miejscu turbiny nie ma sensu.
W Polsce kierunkiem, z którego najczęściej wieją wiatry, jest zachód. W związku z tym istnienie wysokiej góry, a nawet kilkumetrowej skarpy od tej strony wpływa negatywnie na efektywność turbiny.
Wysoka ściana od strony wschodniej powoduje odbicia wiatru i zakłóca pracę generatora. Jeżeli ukształtowanie naturalnych przeszkód jest wzdłużne do linii wschód-zachód, to dwa najlepsze miejsca na montaż turbiny wiatrowej znajdują się w skrajnych miejscach takiego przesmyku. Najlepsze efekty uzyskuje się w wąwozach w kształcie siodła, gdzie wiatrak jest montowany w środkowym punkcie. Tam spiętrzają się i kumulują wiatry ze wszystkich kierunków.
Jak widać z powyższego opisu, samodzielnie trudno jest naprawdę dobrze ustalić, czy i gdzie ustawić turbinę wiatrową, dlatego najlepiej zwrócić się w tej sprawie o pomoc do specjalisty. Trzeba się liczyć z tym, że ekspertyza dotycząca planowanego miejsca instalacji będzie usługą odpłatną. Zwykle jednak te koszty są wliczone w wartość instalacji. Warto wydać te pieniądze niż narażać się na postawienie wiatraka w miejscu, które nie gwarantuje efektywności pracy urządzenia.
Więcej na ten temat w dalszej cześci poradnika.